wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

A to ciekawe...

001 A ciekawoski002 A ciekawoski003 A ciekawoski004 A ciekawoski005 A ciekawoski006 A ciekawoski007 A ciekawoski

Filozoficzne

Antystenes o głosowaniu
Antystenes o glosowaniu 
Doradzał Ateńczykom, aby uchwalili przez głosowanie, że osły mają być końmi; a kiedy mu odpowiedziano, że to niedorzeczne, odparł: „A przecie i wasi generałowie, w rzeczywistości zupełnie niekompetentni, a są dowódcami tylko na mocy głosowania".
Średniowieczny ideał Aleksy
Sredniowieczny ideal Aleksy 
Św. Aleksy zostawił właśnie poślubioną żonę, rozdał majątek i został żebrakiem. Przez 16 lat mieszkał pod schodami pałacu swojego ojca, nie przyznając się kim jest. Kiedy umarł, w Rzymie rozdzwoniły się wszystkie dzwony, a papież ogłosił go świętym.
Czy większość ma rację?
Czy wiekszosc ma racje 
Sokrates nas uczy, że liczenie się z opinią tłumu czasem jest jak wzięcie od kogość pliku fałszywych banknotów uznając je za wartościowe, gdy na pojedynczym od razu widzimy oszustwo.
Tracki władca Zamolksis - uczeń Pitagorasa
Tracki wladca Zamolksis - uczen Pitagorasa 
Zamolksis uważany był za cudotwórcę, który znał tajemnicę nieśmiertelności. Anegdota głosi, że ukrył się w wybudowanym podziemnym schronieniu, a ludzie myśleli, że umarł. Gdy z niego wyszedł po trzech latach wszyscy uznali ze zmartwychwstał.
Siłacz Milon z Krotonu
Silacz Milon z Krotonu 
Podobno potrafił trzymać w garści owoc granatu tak mocno, że nikt nie mógł mu go odebrać, ale i tak delikatnie, że go nie zdusił. Stawał też na posmarowanym tłuszczem dysku, a inni siłacze starali się go z niego zepchnąć - żadnemu się nie udało.
Pierwsza feministka średniowiecza Teodora
Pierwsza feministka sredniowiecza Teodora 
Żona cesarza Justyniana wprowadziła ustawę, wedle której kobiety mogły dziedziczyć majątki po swych mężach i prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Mogły też zeznawać w sądach, a ich słowa miały takie samo znaczenie, jak wypowiedzi mężczyzn.
Epikur radzi jak się wzbogacić
Epikur radzi jak sie wzbogacic 
Podobno ktoś kiedyś zapytał Epikura, jak można się wzbogacić. Zapytany odpowiedział: "Nie dodając do tego, co się ma, ale ujmując dużo z tego, czego się potrzebuje".
Mądry mąż Sokrates
Madry maz Sokrates 
Ksantypa martwiła się, że nie może dobrze ugościć zaproszonych, Sokrates uspakajał ją  „Nie martw się. Albowiem jeżeli są to ludzie rozsądni, będą zadowoleni z tego, co otrzymają; jeżeli zaś są to pospolici głupcy, to nie warto się nimi przejmować".
Jak Sokrates przewidywał pogodę
Jak Sokrates przewidywal pogode 
Kiedy pewnego razu zdenerwowana Ksantypa nawymyślała Sokratesowi, a potem wylała mu na głowę wodę, Sokrates tylko stwierdził: "przecież mówiłem, że gdy Ksantypa grzmi, to potem lunie deszcz".
Jak Juliusz Cezar wprowadził kalendarz
Jak Juliusz Cezar wprowadzil kalendarz 
Kalendarz europejski zmieniał się kilka razy od początku naszej ery. Największą zmianę wprowadził Cezar, który zamówił opracowanie kalendarza u mędrca z Aleksadrii. Powstał on na podstawie klendarza egipskiego, który wtedy miał już ponad 3000 lat.

Atelier Apollo

 Szukasz pomysłu na oryginalny prezent. 

Zajrzyj do galerii prac wykonywanych podczas warsztatów przez członków naszego stowarzyszenia.
Można je również obejrzeć osobiście
w siedzibie na ul. Glogera 3/1,
od poniedziału do piątku od 17:30 do 21:00,
w soboty i niedziele od 14:00 do 18:00

 dziewczyna z lotosami

Ankor Ostatni Książę Atlantydy - Komiks

AnkorP01

Komiks na podstawie powieści Jorge Angela Livragi "Ankor, uczeń (oryg. “Ankor, el Discípulo”), która przywołuje czasy przed upadkiem Posejdonios, według Platona ostatniej pozostałości po Atlantydzie.
Adaptacja została przygotowana w języku hiszpańskim przez wolontariuszy Nowej Akropolis z Urugwaju. Jest to kolejna praca tego zespołu, który wcześniej publikował już komiksy filozoficzne, ale to pierwsza ich praca dostępna w języku polskim.
Komiks podzielony jest na oddcinki, które pojawiać się będą w miarę ich powstawania.

Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka

A to ciekawe

IMAGE


Leżeć nie zawsze znaczy nic nie robić.   Genialny malarz i rzeźbiarz Renesansu, Michał Anioł, swoje najsłynniejsze dzieło przedstawiające sceny biblijne w kaplicy Sykstyńskiej tworzył leżąc na plecach na rusztowaniu, przez 4 lata.
IMAGE


Posągi z brązu z Riace, Włochy /Bronzi di Riace/   Znalazł je w morzu w 1972 r. rzymski nurek podczas swoich wakacji w Riace w Kalabrii. Według badaczy pochodzą z V w. p.n.e. Te dwie figury wraz z pięcioma innymi posągami mogły należeć do Siedmiu przeciw Tebom lub były maratończykami z Delf.
IMAGE


Tihar czyli Festiwal Światła   To 5-dniowe święto obchodzone jest w Nepalu, kiedy to cześć oddaje się Laxmi - bogini obfitości. Czci się też kruki, psy i krowy dekorując je i karmiąc. Siostry umieszczają na czole braci czerwoną kropkę, aby zapewnić im długie życie.
IMAGE


Trochę nieba na ziemi   Na granicy Ugandy i Zairu leży pasmo gór Ruwenzori, o szczytach pokrytych wiecznym śniegiem. Ptolemeusz - starożytny matematyk, astronom i geograf opisując mapę Nilu nazwał je Górami Księżycowymi.
IMAGE


Nomen Omen   W starożytności nie było nazwisk rodowych, a dzieciom nadawano dowolne imiona, głównie takie, które miały przynieść im szczęście. Stąd każdego imię (Nomen) wyznaczało jego los (Omen).
IMAGE


Antystenes o głosowaniu   Doradzał Ateńczykom, aby uchwalili przez głosowanie, że osły mają być końmi; a kiedy mu odpowiedziano, że to niedorzeczne, odparł: „A przecie i wasi generałowie, w rzeczywistości zupełnie niekompetentni, a są dowódcami tylko na mocy głosowania".
IMAGE


Płonący, tęczowy Bifröst w mitologii nordyckiej   To most łączący światy ludzi i bogów. Bogowie codziennie pokonywali go, aby odbywać spotkania w cieniu drzewa Yggdrasil. Uległ zniszczeniu podczas Ragnaröku - walki bogów z olbrzymami, zawalając się pod przechodzącymi po nim gigantami i potworami.

Więcej ciekawostek...

...w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...