wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Filozoficzne

Mądry mąż Sokrates
Madry maz Sokrates 
Ksantypa martwiła się, że nie może dobrze ugościć zaproszonych, Sokrates uspakajał ją  „Nie martw się. Albowiem jeżeli są to ludzie rozsądni, będą zadowoleni z tego, co otrzymają; jeżeli zaś są to pospolici głupcy, to nie warto się nimi przejmować".
Jak Sokrates przewidywał pogodę
Jak Sokrates przewidywal pogode. 
Kiedy pewnego razu zdenerwowana Ksantypa nawymyślała Sokratesowi, a potem wylała mu na głowę wodę, Sokrates tylko stwierdził: "przecież mówiłem, że gdy Ksantypa grzmi, to potem lunie deszcz".
Jak Juliusz Cezar wprowadził kalendarz
Jak Juliusz Cezar wprowadzil kalendarz 
Kalendarz europejski zmieniał się kilka razy od początku naszej ery. Największą zmianę wprowadził Cezar, który zamówił opracowanie kalendarza u mędrca z Aleksadrii. Powstał on na podstawie klendarza egipskiego, który wtedy miał już ponad 3000 lat.
Starożytna ksywa
starozytna ksywka 
Najbardziej znany europejski filozof - Platon, wcale tak się nie nazywał. Jego imię brzmialo Arystokles, a Platon, co znaczy "szeroki", to pseudonim nadany mu prawdopodobnie przez trenera zapasów, ze względu na jego barczystą posturę.
Nauka niepisana
Niepisana nauka 
Platon pzostawił po sobie 35 Dialogów, ale jak sam mawiał" "O tym o czym naprawdę mi zależy(.) nie ma i nie będzie żadnego pisma(.) gdy długo zmagałeś się z rzeczą, nagle zapala się w duszy jakby światło." Prawdę, każdy może znaleźć w sobie.
Dzieci Arystotelesa
dzieci Arystotelesa 
Arystoteles miał dwójkę dzieci. Córkę, której matką była jego żona Pythias. Po śmierci żony związał się z Herpyllis. Ich synowi Nikomachosowi zadedykował najpopularniesze swoje dzieło "Etyka Nikomachejska".
Po co nam wykształcenie
Po co nam wyksztalcenie 
Kształcić się to znaczy wewnętrznie się kształtować, otwierać oczy na wszystko co nas otacza. Wiedzą to już od dawna. Cynik Monimos mawiał, że lepiej być ślepym niż niewykształconym. Bo ślepiec wpada w rów, a niewykształcony w otchłań.
Jak Nietzsche ratował konia
Jak Nietzsche ratowal konia 
Friedrich Nietzsche jest znaną postacią filozofii. Nie wielu jednak zna szczegoły jego życia. Np. podczas pobytu w Turynie, gdy zobaczył jak woźnica bezlitośnie katuje konia, rzucił się zwierzęciu na szyję chcąc ochronić go własnym ciałem.
Filozofia chińska
Filozofia chinska 
Imię Konfucjusz to europejski wynalazek. Nazwał go tak prawdopodobnie jeden z pierwszych europejczyków odwiedzających państwo środka - jezuita Matteo Ricci. Orginalnie imię tego wielkiego filozofa brzmiało Kǒng Fūzǐ, czyli Mistrz Kong.
Zwykły człowiek - Sokrates
Zwykly czlowiek - Sokrates 
Sokrates nie od poczatku życia był "gzem gryzącym ateńską kobyłę w zadek" jak siebie nazywał. Za młodu był kamieniarzem jak jego ojciec. Przypisuje się mu autorstwo kilku rzeźb. Służył też jako hoplita w wojnach z persami.

Echa Wydarzeń

echa A

Przystanek Filozofia To już niemal dwa lata odkąd pod wspólnym tytułem "Przystanek filozofia" można się z nami spotkać w w bibliotece publicznej "Przystanek książka" 

5 czerwca odbyło się drugie spotkanie cyklu "Psychologia w klasycznej filozofii". Spotkanie dotyczyło "Fenomenów afektywnych". Bardzo dziękujemy gościom za aktywne uczestnictwo i zapraszamy na kolejne spotkania, prawdopodobnie już po wakacjach.

psychologia w klasycznej fi

 

wyprzedaż

Przewietrzyliśmy nasze szafy i chcąc zrobić miejsce na nowe prace, ale też zebrać troche grosza na działaność, zapraszamy na wyprzedaż rękodzieł wykonywanych w ramach działalności Atelier Apollo w Towarzystwie Kulturalnym Nowa Akropolis ul. Glogera 3/1 Warszawa.
Na miejscu będzie można kupić między innymi repordukcje archeologiczne ze sztucznego kamienia, ale też ręcznie zdobione bransoletki.
Trochę z tych prac możecie obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Czytaj dalej... 

Mjølner w mitologii nordyckiej
To bojowy młot boga Thora. Gdy Thor rzucał swym młotem, ten zawsze do niego wracał. Wierzono również, że przy uderzeniu broń wyzwalała piorun. Wierzy się, że symbol ten pomaga osiągać cele i sukcesy w handlu, chroni przed stratami i niepowodzeniami.
Jak Nietzsche ratował konia
Friedrich Nietzsche jest znaną postacią filozofii. Nie wielu jednak zna szczegoły jego życia. Np. podczas pobytu w Turynie, gdy zobaczył jak woźnica bezlitośnie katuje konia, rzucił się zwierzęciu na szyję chcąc ochronić go własnym ciałem.
Skąd się wzięła 'naga prawda'?
To czysta, niezafałszowana rzeczywistość. Według legendy Prawda i Fałsz poszli się kąpać. Fałsz pierwszy wyszedł z wody, założył ubranie Prawdy i pojawił się wśród ludzi. Prawda nie chciała założyć ubrania Fałszu i musiała się pokazać ludziom nago.
O naszej wyjątkowości
Nie ma dwojga takich samych ludzi więc nie próbujmy dopasowywać innych do naszych własnych wyobrażeń o tym, jacy powinni być. Jak twierdził M. Erickson: "Mapa świata każdego człowieka jest tak samo niepowtarzalna jak odcisk jego palca".
Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża
Świątynię zbudował Surjawarman II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu; jej przebogata ornamentyka przedstawia sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu; spełnia rolę sanktuarium i pomnika zawierającego prochy króla.
9 czerwca - Vestalia w starożytnym Rzymie
Święto na cześć Westy, bogini ogniska domowego i państwowego. W tym dniu kobiety zamężne składały ofiary w postaci pożywienia w świątyni Westy. Było to także święto piekarzy, ponieważ westalki piekły wtedy specjalny chleb z solonej mąki.
Kwiat życia
Kwiat życia uznawany jest za symbol magiczny. Znany od niepamięci w różnych postaciach i różnych kulturach. W Polsce można go znaleźć na Podhalu pod nazwą Rozeta Karpacka i spotykany jest głównie jako element zdobień ubrań i wyposażenia domu.

A to ciekawe...

Wiecie, że w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2014

Biuletyn

 

biuletyn herold A