wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Filozoficzne

Średniowieczny ideał Aleksy
Sredniowieczny ideal Aleksy 
Św. Aleksy zostawił właśnie poślubioną żonę, rozdał majątek i został żebrakiem. Przez 16 lat mieszkał pod schodami pałacu swojego ojca, nie przyznając się kim jest. Kiedy umarł, w Rzymie rozdzwoniły się wszystkie dzwony, a papież ogłosił go świętym.
Czy większość ma rację?
Czy wiekszosc ma racje 
Sokrates nas uczy, że liczenie się z opinią tłumu czasem jest jak wzięcie od kogość pliku fałszywych banknotów uznając je za wartościowe, gdy na pojedynczym od razu widzimy oszustwo.
Tracki władca Zamolksis - uczeń Pitagorasa
Tracki wladca Zamolksis - uczen Pitagorasa 
Zamolksis uważany był za cudotwórcę, który znał tajemnicę nieśmiertelności. Anegdota głosi, że ukrył się w wybudowanym podziemnym schronieniu, a ludzie myśleli, że umarł. Gdy z niego wyszedł po trzech latach wszyscy uznali ze zmartwychwstał.
Siłacz Milon z Krotonu
Silacz Milon z Krotonu 
Podobno potrafił trzymać w garści owoc granatu tak mocno, że nikt nie mógł mu go odebrać, ale i tak delikatnie, że go nie zdusił. Stawał też na posmarowanym tłuszczem dysku, a inni siłacze starali się go z niego zepchnąć - żadnemu się nie udało.
Pierwsza feministka średniowiecza Teodora
Pierwsza feministka sredniowiecza Teodora 
Żona cesarza Justyniana wprowadziła ustawę, wedle której kobiety mogły dziedziczyć majątki po swych mężach i prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Mogły też zeznawać w sądach, a ich słowa miały takie samo znaczenie, jak wypowiedzi mężczyzn.
Epikur radzi jak się wzbogacić
Epikur radzi jak sie wzbogacic 
Podobno ktoś kiedyś zapytał Epikura, jak można się wzbogacić. Zapytany odpowiedział: "Nie dodając do tego, co się ma, ale ujmując dużo z tego, czego się potrzebuje".
Mądry mąż Sokrates
Madry maz Sokrates 
Ksantypa martwiła się, że nie może dobrze ugościć zaproszonych, Sokrates uspakajał ją  „Nie martw się. Albowiem jeżeli są to ludzie rozsądni, będą zadowoleni z tego, co otrzymają; jeżeli zaś są to pospolici głupcy, to nie warto się nimi przejmować".
Jak Sokrates przewidywał pogodę
Jak Sokrates przewidywal pogode 
Kiedy pewnego razu zdenerwowana Ksantypa nawymyślała Sokratesowi, a potem wylała mu na głowę wodę, Sokrates tylko stwierdził: "przecież mówiłem, że gdy Ksantypa grzmi, to potem lunie deszcz".
Jak Juliusz Cezar wprowadził kalendarz
Jak Juliusz Cezar wprowadzil kalendarz 
Kalendarz europejski zmieniał się kilka razy od początku naszej ery. Największą zmianę wprowadził Cezar, który zamówił opracowanie kalendarza u mędrca z Aleksadrii. Powstał on na podstawie klendarza egipskiego, który wtedy miał już ponad 3000 lat.
Starożytna ksywa
starozytna ksywka 
Najbardziej znany europejski filozof - Platon, wcale tak się nie nazywał. Jego imię brzmialo Arystokles, a Platon, co znaczy "szeroki", to pseudonim nadany mu prawdopodobnie przez trenera zapasów, ze względu na jego barczystą posturę.

Echa Wydarzeń

echa A

Aktywna wizyta w Etnograficznym Muzeum... Dzięki pracownikowi Muzeum Etnograficznego w Warszawie, mogliśmy odwiedzić wystawę przedstawiającą bogaty folklor Chin. Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza dotyczy bardzo popularnej sztuki wycinanek. Prezentowane tam są koronkowe prace chińskich artystów ludowych, sami też mieliśmy niepowtarzalną możliwość spróbować swoich sił w tej sztuce.  Druga część wystawy prezentuje stroje ludowe i przegląd ponad 50 etnicznych grup tego kraju. Trzecia część jest poświęcona chińskiej tradycji herbaty. Mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w ceremonii jej przygotowania dowiedzieliśmy się też w jaki sposób owa ceremonia była przygotowywana.

Owa nietradycyjna wystawa, przybliżająca kulturę mniejszości Chin, dzięki naszemu aktywnemu w niej uczestnictwu zbliżyła nas do jej organizatorów, mimo różnic kultury i przede wszystkim języka. Filozof przecież potrafi przekraczać nie jedne ograniczenia...

003ChinyWystawa

 

Ankor Ostatni Książę Atlantydy - Komiks

AnkorP01

Komiks na podstawie powieści Jorge Angela Livragi "Ankor, uczeń (oryg. “Ankor, el Discípulo”), która przywołuje czasy przed upadkiem Posejdonios, według Platona ostatniej pozostałości po Atlantydzie.
Adaptacja została przygotowana w języku hiszpańskim przez wolontariuszy Nowej Akropolis z Urugwaju. Jest to kolejna praca tego zespołu, który wcześniej publikował już komiksy filozoficzne, ale to pierwsza ich praca dostępna w języku polskim.
Komiks podzielony jest na oddcinki, które pojawiać się będą w miarę ich powstawania.

Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka

A to ciekawe

IMAGE
Ciężki pieniądz

Ciężki pieniądz   Istnieje pewne miejsce na Ziemi gdzie pieniądz ma naprawdę swoją wagę. Kamienie Rai można znaleźć na Wyspach Mikronezji. Służyły one jako środek płatniczy. Im większy był kamień tym większą miał wartość. Używane są one do dziś.
IMAGE
Szkarłat - kolor królewski

Szkarłat - kolor królewski   Szkarłat był od zawsze kolorem godnym tylko króla, ponieważ barwnik ten był bardzo drogi. Od VI w p.n.e. pozyskiwano go ze specjalnego gatunku szkarłatnych ślimaków, w wielodniowym i skomplikowanym procesie.
IMAGE
Wiele twarzy Noego

Wiele twarzy Noego   Mit o Potopie znany jest w wielu kulturach, a także postać uratowanego z niego starca. W eposie o Gilgameszu to Utnapisztim, który ostrzeżony przez boga Enki zbudował statek, na którym uratował swoją rodzinę i zwięrzęta wszystkich gatunków.
IMAGE
"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"

"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"   Powiedział Heraklit z Efezu, dla którego na świecie nie ma nic stałego. „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki" gdyż woda, do której weszliśmy po raz pierwszy dawno odpłynęła, a woda do której wejdziemy po raz drugi, jest już inną wodą.
IMAGE
Katedra

Katedra   Pierwotnie w starożytności było to specjalne, zdobione krzesło z oparciem i stołeczkiem pod nogi. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa zasiadali na nim biskupi w czasie odprawiania nabożeństw, stąd podległy im kościół zaczęto nazywać katedrą.
IMAGE
Epikur radzi jak się wzbogacić

Epikur radzi jak się wzbogacić   Podobno ktoś kiedyś zapytał Epikura, jak można się wzbogacić. Zapytany odpowiedział: "Nie dodając do tego, co się ma, ale ujmując dużo z tego, czego się potrzebuje".
IMAGE
Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża

Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża   Świątynię zbudował Surjawarman II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu; jej przebogata ornamentyka przedstawia sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu; spełnia rolę sanktuarium i pomnika zawierającego prochy króla.

Więcej ciekawostek...

...w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

 

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2014

Biuletyn

 

biuletyn herold A