wydarzenia bw kurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bw kontakt bw na bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Filozoficzne

Jak Newton raz zaprosił na obiad przyjaciela
Jak Newton raz zaprosil na obiad przyjaciela 
Zapomniał uprzedzić służbę. Gość zobaczył jedno nakrycie; myśląc, że Newton prowadzi badania, zjadł obiad i nie przeszkadzając wyszedł. To dziwne - rzekł uczony po pracy - gdyby nie dowody rzeczowe na stole, mógłbym sądzić, że nie jadłem dziś obiadu.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 85%
Ile trzeba przeczytać książek, by stać się mądrym?
Iletrzebaprzeczytacksiazek 
Arystyp uczeń Sokratesa celnie kiedyś zauważył, że „Jak ci, którzy najobficiej jedzą, nie są zdrowsi od ludzi jedzących tylko tyle, ile im potrzeba, podobnie mądrzy nie są ci, którzy czytają wiele, ale ci, którzy czytają rzeczy użyteczne".
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Czym jest prawo dla filozofa?
Czym jest prawo dla filozofa 
Zapytano raz Arystypa ucznia Sokratesa, jaką przewagę nad innymi ludźmi mają filozofowie, odpowiedział: „Tę, że gdyby zostały zniesione wszystkie prawa, my żylibyśmy nadal tak samo, jak żyjemy teraz".
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100%
Wybieraj soczewicę
Wybieraj soczewice 
Podczas posiłku Diogenesa odwiedził Artystyp, zarzucając mu, iż gdyby Diogenes nadskakiwał królowi, nie musiałby zadowalać się jedynie soczewicą. "Gdybyś nauczył się zadowalać soczewicą, nie musiałbyś nadskakiwać królowi" odpowiedział ten na zarzuty.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Mięśniak filozofem
Miesniak filozofem 
Kleantes, ubogi pięściarz o atletycznej budowie ciała. Budził podziw swoim wyglądem, Jak na stoika przystało ważniejsza dla niego była pracowitość i skromność. Mimo, że nie brakowało innych godnych, to on objął szkołę Stoików po założycielu Zenonie.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Jak rozpoznać filozofa?
Jak rozpoznac filozofa 
Gdy Chryzypowi, wielkiemu Stoikowi z Aten zarzucano, że wraz z licznymi słuchaczami nie uczęszcza na wykłady innego greckiego filozofa Aristona, odpowiedział: „Gdybym szedł z większością, nie zostałbym filozofem".
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100%
Czasami nie warto
Czasami nie warto 
Podobno gdy raz pewien Ateńczyk uderzył Sokratesa w twarz, mędrzec zniósł to spokojnie. Jednakże przyjaciele namawiali filozofa, aby podał grubianina do sądu. Sokrates powiedział: Gdyby mnie osioł kopnął, czy mam go skarżyć do sądu?
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Człowiek w poszukiwaniu
Czlowiekwposzukiwaniu 
Podobno dawno temu ludzie byli bogami, ale nadużywali swojej mocy i Brahma postanowił ich jej pozbawić. Doradzano mu gdzie ją ukryć, a on schował ją w najgłębszej głębi ludzkiego serca, przekonany, że człowiek właśnie tam nigdy nie będzie szukał.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Każdy jest aktorem przynajmniej jednej roli
Kazdyjestaktoremprzynajmniejjednejroli 
Cesarz Oktawian August na łożu śmierci zapytał przyjaciół czy dobrze odegrał rolę swojego życia i dodał: "A jeśli sztuka była dobra, klaszczcie i wszyscy okażcie swą radość" co było tradycyjną fromułą kończącą przedstawienia teatralne.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Skąd nam będzie bliżej?
Skad nam bedzie blizej 
Kiedy grecki filozof Anaksagoras umierał, przyjaciele pytali go czy chce aby po śmierci przewieziono jego ciało do rodzinnych Kladzomen, odparł: "Nie trzeba, bo droga do podziemnego świata z każdego miejsca taka sama".
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Antystenes o głosowaniu
Antystenes o glosowaniu 
Doradzał Ateńczykom, aby uchwalili przez głosowanie, że osły mają być końmi; a kiedy mu odpowiedziano, że to niedorzeczne, odparł: „A przecie i wasi generałowie, w rzeczywistości zupełnie niekompetentni, a są dowódcami tylko na mocy głosowania".
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 90%
Średniowieczny ideał Aleksy
Sredniowieczny ideal Aleksy 
Św. Aleksy zostawił właśnie poślubioną żonę, rozdał majątek i został żebrakiem. Przez 16 lat mieszkał pod schodami pałacu swojego ojca, nie przyznając się kim jest. Kiedy umarł, w Rzymie rozdzwoniły się wszystkie dzwony, a papież ogłosił go świętym.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Czy większość ma rację?
Czy wiekszosc ma racje 
Sokrates nas uczy, że liczenie się z opinią tłumu czasem jest jak wzięcie od kogość pliku fałszywych banknotów uznając je za wartościowe, gdy na pojedynczym od razu widzimy oszustwo.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 80%
Tracki władca Zamolksis - uczeń Pitagorasa
Tracki wladca Zamolksis - uczen Pitagorasa 
Zamolksis uważany był za cudotwórcę, który znał tajemnicę nieśmiertelności. Anegdota głosi, że ukrył się w wybudowanym podziemnym schronieniu, a ludzie myśleli, że umarł. Gdy z niego wyszedł po trzech latach wszyscy uznali ze zmartwychwstał.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%
Siłacz Milon z Krotonu
Silacz Milon z Krotonu 
Podobno potrafił trzymać w garści owoc granatu tak mocno, że nikt nie mógł mu go odebrać, ale i tak delikatnie, że go nie zdusił. Stawał też na posmarowanym tłuszczem dysku, a inni siłacze starali się go z niego zepchnąć - żadnemu się nie udało.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0%